Najczęstsze choroby

Ospa wietrzna

Przeczytaj

Przeziębione dziecko

Przeczytaj

Ból ucha

Przeczytaj

Grypa

Przeczytaj

Ospa wietrzna

Choroba zakaźna wywołana przez wirus ospy wietrznej i półpaśca (Varicella-zoster virus-VZV). Źródło zakażenia to chory człowiek. Wirus przenosi się drogą kropelkową oraz ruchem powietrzna na odległość do kilkudziesięciu metrów.

OBJAWY

Choroba zaczyna się gorączką, bólem głowy, złym samopoczuciem. Następnie, zwykle w 2. dobie gorączki, pojawia się wysypka. W kilku rzutach kolejno powstają plamki, grudki, a następnie pęcherzyki, które przysychają w krosty. Przemiana wykwitów trwa zwykle do 7 dni. Wysypka jest rozsiana na całym ciele. Towarzyszy jej nasilony świąd skóry. Drapanie może powodować nadkażanie wykwitów i powstawanie blizn.

Ryc. Pęcherzyki ospy wietrznej (fot. Public Health Image Library)

W ospie o łagodnym przebiegu stosuje się zwykle tylko leczenie objawowe, mające na celu obniżenie gorączki (tylko paracetamol) i złagodzenie świądu. Skórę można pielęgnować Octaniseptem. Dostępne są preparaty do stosowania miejscowego działające osuszająco i przeciwświądowo, jednak mogą one sprzyjać nadkażeniom bakteryjnym. Kąpiele przynoszą ulgę i powinny być stosowane codziennie.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

Istnieje skuteczna szczepionka chroniąca przed zakażeniem. 
Jeżeli szczepienie zostanie wykonane w ciągu 72 godzin po kontakcie z osobą chorą, może ochronić przed zachorowaniem lub złagodzić przebieg choroby. Sczepienie przeciwko ospie wietrznej można podawać już od ukończenia 9.miesiąca życia,bez górnej granicy wiekowej. Schemat szczepienia to 2 dawki podawane co najmniej 6 tygodni.


Na podstawie artykułu: prof. dr hab. n. med. Bogumiła Milewska-Bobula, dr med. Bożena Lipka,”Ospa wietrzna”, Medycyna Praktyczna 10.11.2016