Najczęstsze choroby

Ospa wietrzna

Przeczytaj

Przeziębione dziecko

Przeczytaj

Ból ucha

Przeczytaj

Grypa

Przeczytaj

Przeziębione dziecko

CO ZROBIĆ GDY DZIECKO JEST PRZEZIĘBIONE? Infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych to najczęstsza choroba wieku dziecięcego. Dotyka zwłaszcza dzieci uczęszczające do żłobka lub przedszkola.

Objawy

Pierwsze objawy ujawniają się zwykle po 1–2 dniach od kontaktu z wirusem są to: – katar, – niewielki kaszel, – ból gardła, – zaczerwienienie spojówek. – gorączka (temperatura powyżej 38ºC), która utrzymuje się przez około 2 dni.

Leczenie

Polega jedynie na łagodzeniu ich objawów (tzw. leczenie objawowe).

1. W razie gorączki można stosować leki przeciwgorączkowe. Do 3 miesiąca życia podawać paracetamol, a powyżej 3 miesiąca życia i powyżej kilogramów ibuprofen. (Stosowanie tych leków u dziecka, które czuje się dobrze, a jego temperatura ciała nie przekracza 38ºC nie przynosi żadnych korzyści i nie jest zalecane).

2. Podawać dziecku dużo płynów doustnych.

3. Zalecane jest pozostanie w domu i odpoczynek.

4. Stosować dietę lekką.

Uwaga!

U dzieci do 12. rż. nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego (aspiryny, obecnej m.in. 
w preparatach Aspirin,Polopiryna), ponieważ może on spowodować poważne powikłania. 


Zapamiętaj!

Przeziębienie, czyli wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych, może być spowodowana przez jeden z bardzo wielu wirusów. Objawy choroby najczęściej ustępują samoistnie po kilku dniach. Powikłaniem wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych mogą być zakażenia bakteryjne, np. zapalenie ucha, zatok, zapalenie płuc, ale występują one rzadko. Antybiotyki nie są skuteczne w leczeniu przeziębienia.